Látó
Szépirodalmi folyóirat

    folyóiratok   » Látó - szépirodalmi folyóirat
  szerzők a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v w z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű ă â î ş ţ
  összes lapszám » 1993. július, IV. évfolyam, 7. szám »
 


| észrevételeim
   vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
 



 
 
ÍRÓK ALBUMA

ÍRÓK ALBUMA
Három konfesszió
I. Önvallomás misztikus tükrökben
A kínai horoszkóp szerint Lónak születtem.
A nagy Mindenttudó azt állítja, hogy legfontosabb jó tulajdonságaim ennek okán a lojalitás, a lelkesség, a vállalkozó szellem.
Hibáim: az állhatatlanság, lobbanékonyság, türelmetlenség, a fecsegés.
Imádom az utazást, a változást, a megújhodást.
Gyűlölöm a csöndet, a kommunikáció hiányát.
Szeretek sportolni, költekezni, s nem félek a veszélytől. Szeretem a versenyeket.
A tipikus ló-foglalkozások listájában felfedeztem a sajátjaimat. Költő, felfedező, sportoló. És minden olyan mesterség, ahol beszélni kell.
A ló pszichológiája című fejezetből veszem át:
„E jegy szülöttei alapvetően emberszeretők, kedvelik a társaságot, az összejöveteleket... Népszerűek... akik képesek a figyelmet magukra irányítani...
Úgy tűnik, nem ismernek leküzdhetetlen akadályt, magabiztosaknak és lehetőségeikben szilárdnak és kitartónak látszanak; látszólag a habozásnak vagy kételynek még az árnyéka sem vetül fel bennük. És mégis...
A lovak aktívak és türelmetlenek; rohannak egyenesen a cél felé... Hogy megfeledkezhessenek az esetleges akadályokról, szinte belemenekülnek a cselekvésbe, hogy ne maradjon idejük kételkedni. Ezt nevezik a pszichológusok a «menekülés előre» lélektanának...”
A Ló és a munka fejezet ilyesmikre figyelmeztet:
„A Ló büszke és független természet... Jobban érzi magát, ha egy teljesen autonóm hivatást gyakorolhat, ha «szabadúszóként» vagy külsőként dolgozhat, a munkáját viszont olyan ritmusban, olyan permanenciával végzi, mintha az a nap éppen a legutolsó lenne életében. «Dolgozz, mintha örökké élnél, élj úgy, mintha már holnap meg kéne halnod.»Ez a mondás lehetne akár jó tanács is a Lovaknak.
A Ló-szülött lelkesedik minden újdonságért, imádja a kihívást, a versenyeket, mindent úgy fog fel, mint egy jó kalandot, amelyből abszolút győztesként kell kikerülnie...
Csakhogy – a kínai asztrológia szerint – a Lónak a sikert nem adják ingyen... neki meg kell dolgoznia a sikerért, mivel az ő sorsa és élete: a munka.”
A nyugati asztrológia szerint a Bak jegyében születtem. De úgy tűnik, a keleti kultúrákhoz való erőteljes vonzalmam is kifejeződik abban, hogy amit a nyugati asztrológia mond el születésem jegyéről, az alig találkozik belső portrémmal:
„A Bak már kézzelfoghatóbban és keményebben, szilárdabban akarja biztosítani a földi javakat és az ezen őrködő rendet – írja a legnagyobb magyar asztrológus, Baktay Ervin egy klasszikus művében. – Az anyag természetében rejlő akadályok, nehézségek és gátlások folyton elébe tornyosulnak, egyetlen típusnak sem kell olyan súlyos küzdelmet folytatnia az anyagvilággal, mint a Baknak. De ez az ő igazi területe.
Nem nyugszik addig, amíg sorra te nem küzdötte az akadályokat, hallatlan szívósság, kitartás és elszántság él benne... Meggondolt és mérlegelő, körültekintő és előrelátó, mert mindig készen van arra, hogy bármerről újabb akadályok állhatnak elébe. Ereje nagy, de egyetlen kitűzött feladatra irányítja.”
Ennyit tudok elfogadni a hosszú szövegből, melyből inkább egy pénzsóvár, gyűjtögető kapitalista, mint önmagam portréja világol felém. Hiszen úgy érzem, hogy a pénzhez való viszonyomat is a kínai horoszkóp pontosabban látja:
„A Ló-szülött realista, pragmatikus szemléletű, de nem érdekember: neki elegendő, ha van miből megélnie úgy, hogy már nem függ senkitől, és akkor nem is vágyik többre. Ezt okosan is teszi, mert anyagi téren nem túl szerencsés, és gyakran üres a pénztárcája...”
Így szól a kínai horoszkóp. Egy másik passzusban pedig, ahol konkrétan a Bak és a Ló jegyeit egyezteti, ekként summázza a dolgok állását:
„A Bak-Ló szigorúsága, igényessége néha elkedvetleníti környezetét. Elítéli a gyengeséget, és nem tartja megengedhetőnek a kompromisszumokat sem. Benne egy magányos igazságosztó veszett el.”
Ez mindenképpen jobban tetszik, mint, mondjuk, a hírhedt nyugat-európai népies asztrológiai tankönyv, a Csízió idevágó passzusa:
„A mely fiúgyermek a Bak jegye alatt fogantatik vagy születik, gonoszságra és álnokságra hajlandó, visszavonó, rossz erkölcsű lesz; szidalmazza az asszonyi állatot; emberek előtt tudósnak és értelmesnek láttatja magát; sokban lesz foglalatos, de vénségére megtér, és magát megjobbítván, jobban lesz dolga; gyermekei lesznek, de azoknak nem örülhet, noha mindenben igen szerencsés lesz; más ember költi el gazdagságát, és az előbb nyavalyába esik, akármint forgolódjék, de óvja magát; a szeme alatt jegy lesz; 33. esztendejében beteges lesz, és 45 éves korában hal meg.”
Ezzel foglalkozni sem érdemes, annyira mellélő. Ez bizonyítható, hiszen éppen a mai alkalom kapcsán igen vígan verem még az írógépet öt esztendővel megjövendölt halálom után. Így legalább ezzel a jóslattal nem érdemes foglalkoznom.
Most pedig lássuk, mit hámozok ki önmagamról a numerológia, azaz magyarán a számmisztika okkult tana kapcsán.
Születésem szerint 4-es a számom. Cheiró szerint ez azt eredményezi, hogy határozott, erős jellem vagyok, s a vitákban mindig ellenkező a véleményem. De idézzük:
„Úgy tűnik, természetüknél fogva eltérő nézeteket vallanak mindenről, ami eléjük kerül. Ösztönösen lázadnak a szabályok és rendelkezések ellen, és ha kedvükre cselekedhetnek, felfordítják a dolgok menetét, akár egész közösségek vagy államok rendjét is. Gyakran lázadnak az alkotmányos tekintély ellen, és állítanak fel új szabályokat és normákat úgy a magán-, mint a közéletben. Hajlamosak rá, hogy mindenféle társadalmi kérdéshez és szociális reformhoz vonzódjanak, nagyon pozitív és szokatlan nézeteket, véleményeket vallanak.”
Ez O. K. Cheiro mester eltreffeli az anyagi vonzatok kérdését is:
„Ritkán sikeres annyira a világi vagy anyagi dolgokban, mint más számok szülöttei, és többé-kevésbé közömbösek a vagyon felhalmozása iránt. Ha mégis pénzhez jutnak vagy kapnak, általában meglepik az embereket azzal, hogy felhasználják.”
Cheiro úr rendszere szerint 1943. január 4. alapján életemet a következőképpen írja le és határozza meg:
4 – ez dönt személyes ügyeimben.
január – száma 1, ez határozza meg általános viselkedésem. Ez ambíciót, kreatív, határozott egyéniséget, nézeteket jelent.
1943 = 1 + 9 + 4+ 3 = 17 = 8 – ez határozza meg a legszélesebb módon a sorsom folyamát. A 8-as érték a Sors és a Végzet jegye. Vonzódást feltételez az okkult dolgok iránt, fatalizmust, s annak bizonyságát, hogy ritkán érik meg azon jótettek jutalmát, amelyeket életükben cselekedtek. Kilátásba helyeztetik ellenben a halál utáni dicsőség, ami mindenképpen megnyugtató.
De lássuk, ugyanazt hogyan magyarázza egy másik numerológus, Jean-Pol de Kersaint. Szerinte a sorsom a következőképpen adódik elő az előző dátumból: 1943. január 4. = 1+ 9 + 4 + 3+1+4 = 32 = 3 + 2 = 5. Ami a mester szerint veszélyekkel teli életutat jelent, amelyen nagy sikerek várnak, ha vasakarattal és vasegészséggel, gondos tervezéssel járjuk végig utunk.
Merci Jean-Pol!
Ha nem lenne olyan elmaradott a hazai nyomdák technikai színvonala, akkor folytathatnánk ezt a körképet tenyérjóslással, grafológiával, metoskopiával – homlokjóslással, a járatlanok kedvéért – phrenológiával –, koponyaformából jóslással vagy physiognomikával – azaz arckifejezés-tannal. Elmesélhetném önöknek találkozásom Lucky Sassal egy Nulladik típusú találkozás felvétele közben, aki fejformámból, hangomból és szemem iriszéből derítette ki nemcsak jelenem s jövendőm, de rég elmúlt sorsom is, például azt, hogy egyik előző életemben lelkem alkimista volt Rudolf császár udvarában – de azon kapom magam, hogy meghökkentőnek szánt formám lassan átalakul a lényeggé. Így aztán megfogadva a nagy mágusok tanácsát, hogy aki túl sok titkot árul el magáról, az varázserejének javát is elherdálja, íme, megállok annál a titkomnál, amire úgyis fény derült: 1943. január 4-én születtem Temesváron.
Apropó: TEMESVÁR. Cheiro szerint 4 + 5 + 4 + 5 + 3 + 6+1+2 = 30. Ami az átgondolt következtetés, az önvizsgálat és a szellemi felsőbbrendűség száma. Kersaint rendszere szerint viszont 2 + 5 + 4+ 5+ 1 + 4 + 1 + 9 = 31 = 3 + 1 = 4 ami az egyensúly és a rend helyét jelenti.
Nos, mindenki döntse el, mi az, ami szívéhez közelálló.
II. Önvallomás racionalista tükrökben
Termelési kimutatás
A cég neve: M. Gy. Kft.
Próbaüzem indult: 1958-ban.
A nullszéria kigördült a gyárkapun: 1961. március. Láttamozta: Bodor Pál MEOS.
Az első önálló konstrukciójú nagytermék: 1968.
A termelési struktúra: Irodalom.

Műfajok/Nyelv

Verseskötet

Műfordítás

Próza

Kritika

Magyarul

3

1

4

1

Románul

1

Összesen: 10 kötet

 

 

 

 

A termelési struktúra: Tudományos munkák

Terület/Nyelv

Modellelmélet

Kultúrtörténet

Történelem

UFO

Paleo

Magyar

1

2

 

1

1

Román

 

1

 

1

1

Német

 

 

1

 

 

Összesítve: 9 kötet

Átlagos napi szövegtermelés: 10 flekk.
Irodalmi díjak száma: 2.
Összeállította: aláírás, pecsét, stb
Az adóhivatal megjegyzése:
A szorzások elvégzése után kiderül, hogy a fenti személy feltehetően nagy mennyiségi cikket termel egyfelől, másfelől kéziratai egy részét feltehetően visszatartja. Az adóbevallást visszaküldeni kiegészítésre.
III. Önvallomás versben
Véletlenül tél van. Véletlenül hó. Véletlenül gyertyák.
Fagyott gyertyák. Véletlenül egy vázával ajándékozott meg
e föld. Kié volt veszekszünk, pedig
ettől nem emeli másként törött karcsúságát.
Véletlenül Mandics György, így jegyeztek be, véletlenül
e téglavető-gödröktől füstölgő tájon, de ezzel hazám lett e föld
teje anyatej, szavával szólok: szeretlek,
ezzel már nekem mindig így zuhog a hó
december és február között.
Fagyott gyertyák kövületeiből gótikus boltívek emelik a látomást.
Torkok feledett áhítatát zúgatja a déli harangszó.
– János!
– Iancu!
– Johann!
– Jovan!
– Vezérünk!
A véletlenfüggvényeken indázó időből elfojthatatlan sarjad a törvény:
Mindegy, milyen bölcső ringatta, milyen fák alatt,
merre voltak a végek, s vonultak véletlen délköreink.
Mindegy, hogyan nyeste szakállát, merre fordult
Istenért segítségül, hogy magából kimerhesse
végül a megtartó reményt.
Mindegy melyik népet vallotta anyjának:
ki mindenkiért élt,
fia mindeniknek.
Fel kell kutatnunk ezt az egyetlen láncot, fogódzót a
véletlenekben. Mert véletlenül Mandics György, így jegyeztek be,
melegség éhesen kinyújtom tenyerem az emlékezésbe
egy december és február között.
Bennem hull a hó. Hó, mondom, hó. Zăpadă. Schnee. La niège.
MANDICS GYÖRGY

 
Text Box:
MANDICS GYÖRGY

 

 


Irodalmi kör, 1985: Mandic
s György, Endre Károly, Fülöp Lídia, Anavi Ádám

 

 


1.jpg
Majtényi Erik temetése: Ungor Csaba, Szekernyés János, Fodor Sándor, Lászlóffy Aladár, Szász Manci néni, Szász János, Anavi Ádám, Franz Liebhard, I. Alexin, Endre Károly, Mandics György, M. Veress Zsuzsanna

kapcsolódók
  » Látó szépirodalmi folyóirat honlapja
 
további folyóiratok

» Altera
» Altera
» Átalvetõ
» Bázis
» Ellenpontok
» Erdélyi Fiatalok
» Erdélyi Gyopár
» Erdélyi Irodalmi Szemle
» Erdélyi Magyar Hírügynökség Jelentései 1983–1989
» Erdélyi Magyarság
» Erdélyi Mûvészet
» Erdélyi Múzeum
» Erdélyi Társadalom
» Erdélyi Tudósítások
» Glasul Minoritãților
» Glasul Minoritãților
» Hátország
» Helikon
» Hid
» Hitel
» Kellék
» Korunk
» Közgazdász Fórum
» L.k.k.t.
» Látó
» Magyar Kisebbség
» Provincia
» Romániai Magyar Jogtudományi Közlöny
» Székely Füzetek
» Székely Közélet 1928-1937
» Székelyföld
» Székelység 1905-1915
» Székelység 1931-1944
» Új Kelet

 
   

(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék