Untitled Document
Jel ĂŠs kĂŠp
JĂĄnoshĂĄzy GyĂśrgy: KĂĄkonyi Csilla. Mentor mĂťvĂŠszeti monogrĂĄfiĂĄk. Mentor KĂśnyvkiadĂł, MarosvĂĄsĂĄrhely, 1999.
Nem hiszem, hogy igaz volna a sokat idĂŠzett aforizma az. ĂŠrtĂŠkek viszonylagossĂĄgĂĄrĂłl: "...nincs olyan fĂŠrcmĂť, amelyhez ne lehetne olyan emberi kultĂşrĂĄt rendelni, amely ne tartanĂĄ remekmĂťnek, mint ahogy nincs az a valĂłdi remekmĂť, amely bizonyos kultĂşrĂĄban ĂŠlĂľk szĂĄmĂĄra ne volna dilettĂĄns fĂŠrcmĂťnek tekinthetĂľ." Sokkal igazabbnak tĂťnik, hogy a mĂťvek mindenfajta ĂŠrtelmezĂŠst kĂŠpesek fĂŠlresepreni, vagyis nem ĂŠrtelmezĂŠsfĂźggĂľk. MĂĄskĂŠpp fogalmazva, a fĂźggĂľsĂŠgi viszony voltakĂŠppen a fordĂtottja annak, mint amit az aforizma ĂĄllĂt.
De mindenekelĂľtt ki kell jelentenem, hogy a KĂĄkonyi Csilla festĂŠszetĂŠt bemutatĂł kĂśtet megjelenĂŠse az erdĂŠlyi magyar mĂťvĂŠszeti ĂŠlet jelentĂľs esemĂŠnye volt. TermĂŠszetesen ez egy hamis mondat. Tudniillik akkor volna igaz, amennyiben volna mĂťvĂŠszeti ĂŠlet, azaz. amennyiben az ilyen kĂśnyvek megjelenĂŠse is ĂĄltalĂĄnos volna. Mert a mĂťvĂŠszeti ĂŠletbe ez is beletartozik. De amiĂłta a Kriterion hasonlĂł sorozata megszĂťnt, lĂŠnyegĂŠben tehĂĄt tĂzegynĂŠhĂĄny esztendeje, azĂłta nem beszĂŠlhetĂźnk semmifajta gyakorisĂĄgrĂłl. ElvĂŠtve voltak kĂsĂŠrletek, de visszhangtalanok maradtak.
A Mentor KiadĂł sorozatcĂme ĂŠs kĂśtet vĂŠgi beharangozĂłja tĂŠnyleges sorozatot ĂgĂŠr, remĂŠlhetĂľleg valĂłban ĂĄlljĂĄk szavukat. KĂŠrdĂŠs, sikerĂźl-e megfelelĂľ anyagot talĂĄlniuk, sikerĂźl-e Ăşgy kivĂĄlasztaniuk a bemutatott alkotĂłkat, hogy a kĂśnyv valĂłban esemĂŠnnyĂŠ vĂĄljon.
KĂĄkonyi Csilla jĂľ vĂĄlasztĂĄs volt. SzĂĄmomra egyĂŠrtelmĂťvĂŠ vĂĄlt, hogy igazi festĂľ albumĂĄt tartom a kezemben. JĂľ volt vĂŠgiglapozni a kĂśnyvel, jĂľ volt belefeledkezni a kĂŠpek nĂŠzĂŠsĂŠbe. Negyven igen jĂľ minĂľsĂŠgĂť reprodukciĂłt lĂĄthatunk, ĂŠs ha netĂĄn ĂŠlĂľben is megnĂŠznĂŠnk kedvenceinket, a kĂŠpek jegyzĂŠkĂŠben megtalĂĄljuk, hol (tĂśbbnyire melyik magĂĄntulajdonban) talĂĄlhatĂłk.
Az elĂľbb a mĂťvĂŠszeti ĂŠletnĂŠl valĂłszĂnĂťleg hosszabban kellett volna idĂľzni. Mi is az a mĂťvĂŠszeti ĂŠlet? Nos, ha kĂvĂĄncsiak vagyunk, hogy mi is, lapozzuk vĂŠgig a kĂśnyvet. A kĂŠpek "nagyon erdĂŠlyiek", mikĂśzben a "nagyon nem erdĂŠlyi"-ek ettĂľl lesznek igazĂĄn kiemelkedĂľek, hiszen jĂłl lĂĄthatĂłvĂĄ vĂĄlik, mi az, ami megvan, illetve mi az, ami a tĂśbbiekhez viszonyĂtva hiĂĄnyzik belĂľlĂźk. ElsĂľsorban ĂŠpp az a tolakodĂł irodalmisĂĄg nincs meg bennĂźk, ami ĂĄltalĂĄban a legerdĂŠlyibbeket jellemzi. TalĂĄn mĂĄst is zavar, ha egy kĂŠp elmesĂŠlhetĂľ, ha egy kĂŠpjelkĂŠp, illetve jelkĂŠpkĂŠnt mulatja magĂĄt. Ha nem kerĂźli a kĂśzĂŠleti lĂĄrmĂĄt. Ha egy ĂrĂł nem kerĂźli, beleesik a legĂĄthatolhatatlanabb kelepcĂŠbe. De ha egy festĂľ nem kerĂźli, azt mondhatnĂĄm, szemĂŠlyisĂŠge esik szĂŠt.
KĂĄkonyi CsillĂĄt a mĂťvĂŠszre leselkedĂľ kĂźlĂśnfĂŠle veszĂŠlyektĂľl elsĂľsorban az menti meg, hogy interdiszciplinĂĄris talajon ĂĄll. Ezt Ăşgy ĂŠrtem, hogy egyformĂĄn otthon van a mĂťvĂŠszet ĂŠs a filozĂłfia mĂťfajaiban, ĂŠs ebbĂľl a bĂślcs ĂśsszegzĂľ magassĂĄgbĂłl tekint le, soha nem lenĂŠzĂľen persze. Mert amit mĂŠrlegel, az soha nem a mĂťvĂŠszet, soha nem a filozĂłfia, hanem annĂĄl sokkal fontosabb dolog: a mĂťvĂŠszettel ĂŠs a filozĂłfiĂĄval, vĂŠgsĂľ soron az ĂŠlettel valĂł emberi kapcsolat. Ărt hozzĂĄ, fĂŠlelmetesen, lĂĄtnoki szemekkel lĂĄt, ĂŠs ĂŠrt hozzĂĄ, hogy a lĂĄtottakat Ăşgy kĂśzĂślje, Ăşgy adja tudtunkra, hogy elkerĂźlje a kĂśzhelyeket. Ahogy pĂŠldĂĄul az emberi arcot ĂĄbrĂĄzolja, ahogy elmossa, hogy aztĂĄn a legvĂĄratlanabb idĂľben, egy mĂĄsik kĂŠpen reneszĂĄnsz rĂŠszletessĂŠggel elevenĂtse meg. Vagy elmosĂłdva mutatja, de egyetlen parĂĄnyi rĂŠszletĂŠt mikroszkopikus hitelessĂŠggel kidolgozza. UgyanĂgy gyakran kollĂĄzsszerĂť a tĂĄj is: felbontja, szĂŠtszedi a teret, de nem a sĂkokat tologatja egymĂĄsba, hanem a sĂkok mĂśgĂśtti vilĂĄgokat ĂŠs ĂŠrtelmezĂŠseket. TehĂĄt, nĂŠmi dekonstrukciĂłs fogalmazĂĄssal, az ĂŠrtelmezĂŠs ĂŠrtelmezĂŠsĂŠvel bizonytalanĂtja el a nĂŠzĂľt.
Nem sikerĂźl minden esetben. De az nem kĂŠrdĂŠs, hogy hĂĄnyszor sikerĂźl, hĂĄnyszor nem, ha egyszer mĂĄr sikerĂźlt. Ez az album nem tĂĄrja elĂŠnk ennek pontos arĂĄnyĂĄt. Eleve vĂĄlogatĂĄs utĂĄn kerĂźltek be a kĂŠpek, alkalmasint nem csupĂĄn a festĂľ szava ĂŠrvĂŠnyesĂźlt, illetve a festĂľ preferenciĂĄi olykor ĂŠpp ellentmondanak a mĂťvĂŠszetĂŠnek, szemlĂŠletĂŠnek ĂŠs vilĂĄgnĂŠzetĂŠnek. AbbĂłl, amit JĂĄnoshĂĄzy GyĂśrgy a kĂśtet elsĂľ felĂŠben a mĂťvĂŠsznĂľrĂľl elmond, lĂĄthatĂł, hogy miĂŠrt kell a mĂťvĂŠsznek ellenĂĄllnia a kritikusi, a nĂŠzĂľi ĂŠrtelmezĂŠsnek, az elvĂĄrĂĄsoknak, a kĂśzhasznĂş kĂvĂĄnalomnak. Persze, ez mindig is Ăgy volt, a festĂľk, a legnagyobbak fĂľkĂŠpp, ĂĄltalĂĄban rendelĂŠsre festettek (a klasszikus ĂŠs kĂśzismert indoklĂĄs is ezt tĂźkrĂśzi: "Ez a kĂŠp azĂŠrt ilyen nagy, mert az ĂĄtlĂłs szerkezet megkĂvĂĄnta, meg a kompozĂciĂł aprĂł elemeinek harmĂłniĂĄja, meg... ĂŠs azĂŠrt, mert ilyen mĂŠretĂť kĂŠpet rendelt a csĂĄszĂĄrnĂľ"). JĂĄnoshĂĄzy igen hasznos bevezetĂľje nagy segĂtsĂŠgĂźnkre van, ĂŠs amiben nem lehel egyetĂŠrteni vele, azzal is kĂśzelebb visz a tĂĄrgyalt festĂŠszethez. Ki az elsĂľ, aki jelkĂŠppĂŠ emeli a kĂŠpeket? A kritikus... ("KĂĄkonyi Ikarosza kicsinysĂŠgĂŠben is, sĂľt ĂŠppen arctalan, vĂĄzlatos kicsinysĂŠgĂŠben jelkĂŠppĂŠ nĂľ... az emberi sors, a vĂŠgzetet kihĂvĂł nagyotakarĂĄs szimbĂłlumĂĄvĂĄ.") (Kritikus ĂŠs FestĂľ vĂŠdelmĂŠben meg kell jegyezni, hogy Brueghel Ikarosza ĂŠs Kierkegaard elemzĂŠse utĂĄn problĂŠmĂĄs ĂŠs fĂślĂśttĂŠbb vitathatĂł minden Ăşj IkĂĄrosz-kĂŠp, ĂŠs annak ĂŠrtelmezĂŠse.)
Amennyiben szĂĄz. ĂŠv mĂşlva valakinek a kezĂŠbe kerĂźl ez az. ĂrĂĄs, akkor Ăśsszevetheti, igazam volt-e. Akkor termĂŠszetesen mĂĄr nem kĂśti az ĂŠrtelmezĂŠst kĂśzĂŠlet, politika, mĂťvĂŠszeti ideolĂłgiĂĄk egymĂĄst vĂĄltĂł sora, nem lesz szĂźksĂŠg a jel felmutatĂĄsĂĄra ĂŠs ismeretĂŠre a kĂŠpek megĂŠrtĂŠsĂŠhez ĂŠs ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠhez. Ăme, megadom azt a listĂĄt, ami szerintem szĂĄz esztendĂľ mĂşltĂĄn is a nĂŠzĂľk gyĂśnyĂśrĂťsĂŠgĂŠt fogja szolgĂĄlni: Reggel, TĂĄvozĂł, FĂślkel a Nap (ĂŠs talĂĄn ĂŠpp a "funkciĂłtlan zĂśld" miatt). KiĂĄltĂĄs (egy fantasztikus fĂŠrfiarc miatt), TemetĂŠs (nĂŠgy fantasztikus fĂŠrfiarc miatt), OstorsuhogĂĄsban, FĂŠnyben ĂĄllĂł, A kĂgyĂł jelenĂŠse, A vilĂĄgtĂłl elzĂĄrtan (a szĂśgesdrĂłtok miatt). (ZĂĄrĂłjelben jegyzem meg, hogy az utĂłbbi idĂľben festett kĂŠpei tĂşlsĂĄgosan is a jel felĂŠ tolĂłdtak el, de vĂĄrhatĂł, hogy vissza fog tĂŠrni a kĂŠp...)
VĂŠgezetĂźl, tanulsĂĄgkĂŠnt elmondhatĂł, hogy a bevezetĂľben emlĂtett aforizma hamissĂĄga ezzel a kĂśnyvvel, KĂĄkonyi Csilla mĂťvĂŠszetĂŠvel is bizonyĂthatĂł. KĂŠpeit ĂŠrdemes nĂŠzni. KĂŠpeinek albuma valĂłdi esemĂŠny.
SZABĂ LĂSZLĂ